آمار

کاربر : (0)
مهمان : (1)
ربات ها : (0)
در کل : 1 نفر آنلاین
بازدید امروز: 173
بازدید دیروز: 512 [+58.02 %]
بازدید سالانه:74292
بازدید کل:1413616
بیشترین بازدید:8746 در 1394.06.11

+0  
مطالب: 376
+0  
نظرات: 45
+1  
کاربران: 278

مدیران کل: 9
مدیران سایت: 0
اعضای ویژه: 0
انتظار تایید: 0
کاربران: 269

آمار کاربران:
امروز: 1
دیروز: 2
این هفته: 4
این ماه: 6

من بر علیه مهره ها بازی میکنم!

توسط: mashatan در 11-05-1396, 20:01
  • Like
  • 0
 
 
(مقاله مهندس فرشاد فرخ)
 
 
روایت این مقاله که برگردان از سایت Chessbase می باشد, روی دیگری هم دارد که پس از سال ها که از ترجمه این مقاله می گذرد به نظرم آگاهی از آن خالی از لطف نباشد. این روایت را گلیگوریچ در مصاحبه ای در سن 87 سالگی روایت کرده است که از شروع دوستیش با فیشر از همین تورنمنت یاد می کند. او علت تعجبش از انجام این شاخه توسط فیشر را نه به خاطر این که او با این شاخه آشنا نبوده است بلکه به این علت ذکر می کند که فیشر زمانی کوتاه قبل از بازی به او این شاخه را نشان داده بود و نظرش را در مورد آن جویا شده بود. در زیر روایت گلیگوریچ را می بینیم:
من وظیفه خودم می دانستم که از فیشر مراقبت کنم.او 15 سال سن داشت در حالی که من 35 ساله بودم. ما زمان زیادی را با هم گذراندیم.یک بار برای شنا و حمام آفتاب کنار رودخانه رفتیم. من شناگر خوبی بودم اما فیشر سعی کرد من را شکست بدهد. اما موقعی که موفق نشد دلخور شد.به او گفتم: " 20 سال باید تلاش کنی تا من را شکست بدی".
آن جا, کنار رودخانه او نظرم را در مورد واریاسیونی در دفاع سیسیلی پرسید که سفید یک سوار را قربانی می دهد و حمله ای فوق العاده را بر علیه شاه سیاه سامان می دهد.
حیرت من را تصور کنید موقعی که در بیست و یکمین دور و دور آخر تورنمنت اینترزونال در پورتوروز, با فیشر بازی داشتم و او شاخه ای را بازی کرد که در کنار رودخانه به من نشان داده بود! و نه فقط آن شاخه بلکه همان حرکتی را هم بازی کردکه توجهی به آن نکرده بودم. من با سفید مساوی را به دست آوردم اما در عین حال باید قبول کنم که در پوزیسیون نهایی سوار فیشر بهتر از سه پیاده من بود.
 
دور آخر تورنمنت انتخابي پورتوروز 1958 ميلادي كه شش فيناليست آن از بين خود يكي را براي مبارزه بر سر عنوان قهرماني جهان برخواهند گزيد در جريان است. جوانترين شركت كننده فقط 15 سال سن دارد و در مقابل يكي از پيشتازان جدول بازي مي كند. رابرت جيمز فيشر در مقابل سواتزر گليگوريك، بيست سال مسن تر از او و استاد بزرگ با تجربه سطح جهاني با مهره سياه بازي مي كند. 
 
 
Svetozar Gligoric - Robert Fischer [B98]
Portoroz Interzonal Portoroz (21), 1958
1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6 6.Bg5 e6 7.f4 Be7 8.Qf3 h6 9.Bh4 g5!?
 
گليگوريك حيرت زده به جوانك خيره شده است. بابي فيشر ايده جسورانه اي از هرمن پيلنيك را در سيسيلي نايدورف بازي كرده است. اين تنها يك ايده غافلگير كننده براي حريفش نيست ، سرتاسر محل برگزاري بازي را مبهوت نموده است. فيشر راه در سيسيلي بد نام وسپرز مي گذارد.
پسرك چشمهايش را با انگشتان دراز و استخوانيش پوشاند . نگاه عميقش ثابت است. چشم هايش گاهي در صفحه اين سو و آن سو مي رود. حتي در اين سن او كارشناس خبره اي در دفاع سيسيلي است. حريف يوگوسلاوش گيج شده است: پسرك سعي دارد با تجزيه و تحليلش او را گول بزند يا دست به انتحار زده است؟
تقابل مشهور گليگوريك و فيشر در واقع سه سال قبل از آن شروع شده بود. فيشر شاخه اي را انتخاب كرد كه در انتخابي قهرماني جهان در سال 1955 ميلادي در گوتنبرگ سرنوشتي غريب را رقم زده بود. استادان آرژانتيني ، ميگوئل نايدورف ، اسكار پانو و جرمن پيلنيك اساس آمادگي خود را براي اين تورنمنت بر دفاع سيبسيلي نهاده بودند، اما پاول كرس با يك نو آوري پانو را در بخش اول تورنمنت شكست داد و كل استراتژي تيم آمريكاي جنوبي را به هم ريخت. 
آرژانتيني ها ترسيده بودند. اما در يك روز تعطيل مسابقات ، پيلنيك خوش قريحه با 9...g5 بهبود يافته سر رسيد كه به نظر مي آمد سلاح قدرتمندي در مقابل نوآوري كرس است. تيم ارژانتين و كمك هايشان 24 ساعت را برتمامي جنبه هاي ايده شيطاني زيركانه پيلنيك صرف نمودند، در آخر نايدورف بزرگ تصميم گرفت: ما 9...g5 را بازي مي كنيم. 
اين تصميم منجر به " جنگ تمام عيار شطرنجي" در گوتنبرگ شد. آرژانتين پس از اتحاد شوروي قويترين تيم ملي بود ، در راند چهارده فرصت دست داد تا سه بازيكن آرژانتيني با مهره سياه در مقابل شطرنجبازان روسي يفيم گلر ، بوريس اسپاسكي و پاول كرس قرار گيرند.
در حدود نيم ساعت پس از شروع دور چهاردهم طرح آرژانتيني ها همچون رعد و برق در آسمان آبي بود. تقريبا همزمان سه استاد بزرگ 9...g5 مطمئن را بازي كردند ، و موتور تجزيه و تحليل استادان روس هم به خرد كردن آن پرداخت. 
تنش در سالن به اوج خود رسيد. سه صفحه نمايش وضعيت يكساني را نشان مي دادو در حالي كه روس ها در عميق ترين تفكر فرورفته بودند ميگوئل نايدورف در سالن مسابقه پرسه مي زد و سرخوش از بازيكنان نظرشان را در مورد وضعيت جويا مي شد. يكي از آن ها سوتزار گليگوريك بود كه در گوتنبرگ ستون شطرنجي مي نوشت. روي ميزها تيزترين تاكتيسين در ميان بازيكنان روس ، يفيم گلر ، اولين نفري بود كه بازي كرد. بعد از سي دقيقه يك تركيب سه حركته را بازي كرد. قرباني يك اسب و پيشنهاد يك فيل و سپس يك حركت آرام فيل : 

10.fxg5 Nfd7 11.Nxe6 fxe6 12.Qh5+ Kf8 13.Bb5 Ne5 14.Bg3

اسپاسكي و كرس تقريبا با صرف يك ساعت همان حركات راپيدا كردندكه دلالت بر پايان روياي آرژانتيني ها داشت. هر سه بازي را نايدورف ، پانو و پيلنيك تقريبا به يك سبك و سياق واگذار نمودند. 
اين داستان "سيسيلي وسپرز" است ، قصه وارياسيوني كه همچون ستاره اي دنباله دار ظاهر شد و به سرعت افول كرد. چه كسي جرئت داشت مجددا آن را بازي كند؟ پاسخ: پسري پانزده ساله ، و در يك بازي سرنوشت ساز ، يكي از مهمترين در دوره زندگيش !
فيشر وارد پورتوروز مي شود
فيشر مي دانست كه گليگوريك شاهد رويدادها در گوتنبرگ بوده است و تمام تجزيه و تحليل روسها را در اختيار دارد. در واقع او بدون زمينه چيني قبلي نظر او را در مورد اين وارياسيون مدتي قبل پرسيده بود. آخرين چيزي كه استاد يوگوسلاو انتظار داشت ديدن حركت 9...g5 به وسيله حريف دور آخرش بود. در خفا فيشر سخت بر روي شاخه پيلنيك كار كرده بود ، ساعت ها صرف كشف رازهاي اين شاخه كرد ، حتي بولتن هاي روسي زبان تورنمنت هاي سوردولوسك و چليابينسك را در جستجوي ايده هاي نو مطالعه كرد. در روز قبل از بازيش او سفارش صبحانه و ناهار و شام را در اتاقش در هتل داد ، محصول خودش را كه از آزمايشگاه بروكلين با خودش آورده بود مرور كرد و با خودش كلنجار رفت كه در اين بازي سرنوشت ساز اين شاخه را بازي كند يا نه. 
 10.fxg5 Nfd7 11.Nxe6 fxe6 12.Qh5+ Kf8 13.Bb5 Rh7!N
 

  در پشت ميز در پورتوروز گليگوريك كم كم مي فهميد كه او در دام تدارك خانگي حريف افتاده است. جو رواني به نفع فيشر است. پس از سيزده حركت براي اولين بار مرد جوان از جاي برخاست و در سالن به قدم زدن پرداخت. او در وضعيتي كه كاملا برايش آشنا بود قرار داشت و مي توانست مدتي را با نگاه كردن به بقيه بازي ها بگذراند. در آن طرف گليگوريك پشت ميز نشسته و و غرق در تفكر است. پشت سر او ميخائيل تال با چشمان اخگر مانندش ايستاده است و به وضوح از ديدن پيچيدگي هاي اين وضعيت هنري لذت مي برد. 
شطرنج همچون يك سمفوني است. اولين مرحله آن توفاني است و در مرحله بعد آرامش بر قرار مي شود. نبردي پوزيسيوني بين دو شخصيت كاملا متفاوت. حركت سيزدهم فيشر راه حمله ماتي سفيد را سد نمود . رخ در h7 وضعيت از هم پاشبده سياه را با طرح هاي تاكتيكي غير معمول جمع و جوركرد . مهمتراين كه حريفش را وادار كرد كه تمام انرژيش را براي حل آن چه كه حريف جوانش در تدارك خانگي تا حركت سي ام ديده بود، صرف كند. 
اين كار بدون خطر نبود. بياييد نگاهي به جدول قبل از دور 21 بياندازيم. 
حريفان اصلي فيشر وظيفه ساده تري دارند: ديويد برونشتين بايد با رودولف كاردوسو بازي كند، استاد بين المللي كه پنج بازي را پشت سر هم باخته است. فردريك اولافسون با استاد بين المللي بوريس گريف كلمبيايي بازي دارد كه در قعر جدول جا خوش كرده است . لودويك پاخمن و لازلو زابو، رائول سانگونتي و اسكار پانو را در مقابل دارند كه در جدول اميدي براي انتخاب شدن ندارند. 
در دور بيستم نزديك بود كه همه چيز براي فيشر خراب شود.با مهره سفيد و با تدارك خانگي پس از آن كه يك پياده سمي در b7 گرفت خود را در وضعيتي بازنده يافت . اما با عزمي باور نكردني تمامي حركات درست را يافت و در ماراتن 62 حركته كاردوسو را شكست داد تا اميد هايش براي انتخاب شدن پر رنگ بماند. 
اكنون در آخرين دور او بايد با يكي از بهترين بازيكنان تورنمنت( و جهان ) آن هم با مهره سياه بازي كند . گليگوريك چهار بازي از پنج بازي اخيرش را برده است و در بهترين فرم است. 
 14.Qg6 Rf7 15.Qxh6+ Kg8 16.Qg6+ Rg7 17.Qxe6+ Kh8 18.Bxd7 Nxd7 19.0-0-0 Ne5 20.Qd5 Bg4 21.Rdf1 Bxg5+ 22.Bxg5 Qxg5+ 23.Kb1
 
 
 
 در هر مرحله گليگوريك پيشنهاد تساوي مي دهد و فيشر رد مي كندو حريف را وادار مي كند به ازاي سه پياده در مقابل يك سوار عقب بازي نمايد . فيشر عزم برد بازي را دارد و برتري پوزيسيونيش را حفظ كرده، ولو اين كه گليگوريك حركات دفاعي را عالي بازي مي كند.
 
23...Qe7 24.Qd2 Be6 25.g3 Rd8 26.Rf4 Qg5 27.Qf2 Kg8 28.Rd1 Rf7 29.b3 Qe7 30.Qd4 Ng6 31.Rxf7 Qxf7 32.Qe3
 
 
 
تنش بازي به اوج خود رسيده است ، فيشر سر از پا نمي شناسد . اما در اين لحظه او تراژدي به وقوع پيوسته را در ميز بغلي شاهد است. ديويد برونشتين ، كسي كه حتي يك بازي را در اين تورنمنت ( و حتي در انتخابي سه سال قبل) واگذار نكرده است وضعيت كاملا بازنده اي را در بازيش مقابل كاردوسو دارد. ناگهان تنش فروكش مي كند ، فيشر به انتخاب شده ها مي پيوندد. در وضعيت بالا او تساوي را مي پذيرد و سالن مسابقه را سرخوش و با غرور ترك مي كند. موقعي كه خبرنگاران در مورد بزرگترين موفقيتش در تورنمنت پورتوروز مي پرسند پاسخ مي دهد " سبقت از ديويد برونشتين بزرگ! " و هدفش در زندگي: " مبارزه بر سر عنوان قهرماني جهان در مقابل ميخاييل باتوينيك" .

 

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
اطلاعات


برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
پیغام کوتاه  
 
eftekhari
eftekhari
امروز ، 23:23:19

نفرات برتر مسابقه هفتگی هیات شطرنج استان البرز - روز جمعه 4 دی : 1- هوتن اتحادی با 6 امتیاز 2- مهیار نجفیانپور با 5.5 امتیاز 3- حسین مریخ با 5.5 امتیاز 4- مهرداد صداقتی با 5 امتیاز Link smile
eftekhari

sinamohammadizadeh, سلام فقط به 6 نفر اول حکم اعطا می گردد.
sinamohammadizadeh

سلام میخواستم بپرسم در مسابقات رده سنی اون هایی که رتبه شون تک رقمی شده حکم تعلق میگیره؟
eftekhari

mohammadreza_kamandani, سلام - هیچ چیزی نیاز نیست پنجشنبه و جمعه ها است. فقط ورودیه دارد.
آیین نامه را بخوانید. Link
mohammadreza_kamandani

با سلام.برای مسابقات هفتگی در چه روزی باید مراجعه کنیم.چه مدرکی باید همراه داشته باشیم.ثبت نام اینترنتی از قبل نیاز است؟؟؟
eshghi

طبق تصویب کمیته مسابقات ورودیه بازیکنان رده های سنی زیر 16 سال در مسابقات هفتگی نیم بها محاسبه می گردد.
sabahi

نفرات برتر مسابقه هفتگی روز پنج شنبه 8 مرداد هیات شطرنج استان البرز : 1- مهیار نجفیان پور 2- بهروز رزاقی
sabahi

نفرات برتر مسابقات هفتگی، جمعه دوم مرداد 94 : نفر اول : بهروز رزاقی نفر دوم: جواد کابری
نفر سوم: حسین مریخ نفر چهارم: پویا محمدی
sabahi

نفرات برتر مسابقات هفتگی، پنج شنبه یکم مرداد 94 : نفر اول : جواد کابری نفر دوم: آرین نوری
eftekhari

first نفرات برتر مسابقه هفتگی روز جمعه 19 تیر هیات البرز : 1- مهرداد صداقتی با 6 امتیاز 2- حسین مریخ با 5 امتیاز 3- نادر محمودی با 5 امتیاز Link

بالا توقف پايين
تنها عضو سایت می تواند پیام ارسال نماید
تاریخ و نکات روز
سه شنبه, 26 شهریور 1398

کد پیگیری فرم ارسالی
اعلانات
بانک ملت چهار راه گلزار
کد 88104
شماره حساب 11961811/55
شماره کارت : 
6104337874090275
شبا :
IR620120000000001196181155

فرم پرداخت وجه به حساب هیات

تصاویر بازیکنان برتر استان
نظرسنجی

نظرشما در مورد قالب و امکانات سایت؟